Itse tehty tee kuivatuista kasveista tuo lämpöä, makua ja hyvinvointia arjen keskelle – se on pieni, mutta merkityksellinen hetki itselle.
Luonnon tarjoamat raaka-aineet ovat monipuolisia ja terveellisiä. Minttu ja sitruunamelissa tuovat raikkautta ja rauhoittavaa vaikutusta. Puolukan ja mustikan lehdet sekä viinimarjan lehdet antavat teehen hienostunutta metsän makua, mutta myös mm. c-vitamiinia. Villinä kasvavat kasvit, kuten horsma ja siankärsämö, rikastuttavat seosta omilla ainutlaatuisilla sävyillään ja terveysvaikutuksillaan.
Kuivatut aineet kannattaa säilyttää ilmatiiviissä astiassa viileässä ja kuivassa paikassa.
Näistä aineksista syntyy tee, joka ei ole vain juoma – se on yhteys luontoon, muisto kesästä ja lupaus hyvinvoinnista. Kun valmistat teesi itse, voit valita juuri ne kasvit, jotka puhuttelevat sinua eniten. Jokainen kuppi kertoo tarinaa vuodenkierron rytmistä ja siitä, kuinka luonto kantaa meitä myös talven hiljaisuudessa.
Kokeile rohkeasti!
Kokeile rohkeasti: Minttu ja sitruunamelissa ovat klassikko, mutta yhdistä myös marjoja ja villiyrttejä. Esimerkiksi horsma tuo pehmeyttä, mutta avaa myös hengitysteitä. Mesiangervo on vanhan ajan kuumeen alentamisyrtti. Puolukka tuo paahteisuutta. Tai, kokeile kylmäuuttoa– anna aineksien seistä vedessä jääkaapissa pidempään, jolloin maku kehittyy pehmeäksi.
Teen valmistaminen kuivatuista aineista on helppoa
Perusperiaatteet ovat samankaltaisia kuin perinteisen teen valmistuksessa. Tässä yleisohje ja vinkkejä onnistuneeseen lopputulokseen:
- Annostelu: Käytä noin 2 teelusikallista kuivattuja aineksia yhtä vesikupillista (n. 2 dl) kohti. Voit säätää määrää oman makusi mukaan.
- Vesi: Kiehauta vesi 75C -asteiseksi.
- Haudutus:
– Laita kuivatut ainekset teepannuun tai siivilään.
– Kaada kuuma vesi päälle ja peitä astia kannella tai lautasella. - Haudutusaika vaihtelee:
– Yrtit ja kukat: 3–5 min
– Marjat ja juuret: 6–15 min - Siivilöinti: Poista ainekset vedestä, jotta tee ei muutu liian väkeväksi. Tai poista siivilä. Voit käyttää samaa ainesta toisenkin kerran.
- Nauti: Sellaisenaan tai makeutettuna hunajalla – tai vaikka englantilaisittain, tilkalla maitoa. Ehkäpä sitruunan viipaleella?
