Luonnon hyvinvointimahdollisuuksiin perehtyvistä Green Care -kurssilaisista koostuva naisporukka päätti viettää opintojen lomassa yhteisen talvi-illan saunamammaksi kutsutun Mervi Hongiston Forum saunassa Turussa. Saunomaan tulleet naiset opiskelevat Ammattiopisto Liviassa luontoperusteisia hyvinvointipalveluita. Mervi on toiminut Forum Saunan yrittäjänä vuodesta 1988. Hänen suvullaan tätä nykyä Turun ainut yleinen sauna on ollut vuodesta 1965. Forum sauna täyttää kesällä sata vuotta. Tekemiensä monipuolisten saunahoitojen lisäksi Mervi järjestää kollegansa Merja Pihlajamäen kanssa saunaterapeuttikoulutusta. Koulutuksen sisällön he ovat yhdessä suunnitelleet.
Merville saunavieraiksi tulleet naiset opiskelevat esimerkiksi erilaisia eläin- ja luontoavusteisia menetelmiä. Koulutuksessa painotetaan hyvinvointia lisäävien vaikutusten syntyvän muun muassa luonnon elvyttävyyden, osallisuuden ja kokemuksellisuuden avulla. Toiminta sijoittuu usein luonnonympäristöön tai maatilalle, mutta luonnon elementtejä voidaan tuoda ja käyttää myös kaupunki- ja laitosympäristöissä.
’’Nyt naiset jätetään arkihuolet ja mennään turvesaunaan!’’ Mervi kehottaa.
Turpeella kyytiä selluliitille
Aluksi kohotetaan malja Mervin lempparishotilla, jossa on hänen ystävänsä Tarja Jahnssonin Paraisilla viljelemiä saskatoonia eli marjatuomipihlajaa sekä Titania-lajikkeen mustaherukkaa. Mervi korostaa, että naisille turve on äärimmäisen hyvä juttu.
