Kuin olisi otettu käsijarru pois päältä, Merja Kämpe kuvailee Rita Uotilan Oloni-hyvinvointiklinikalla Helsingissä hänelle tekemän bioresonanssiterapian vaikutusta. Hoitomuodon Merja löysi pari vuotta sitten. Hän käy ylläpitohoidossa kerran kuukaudessa. Alussa hoitokertoja oli tiheämmin.
Sairastuessaan MS-tautiin Merja huomasi ensin tunto-oireita eri puolilla kehoa. Pahimmillaan tunto oli pois rinnasta alakroppaan saakka. Kävellä hän jaksoi parisataa metriä. Levottomat jalat -oireyhtymä oli vaivannut häntä jo jonkin aikaa. Nukkuminen oli huonoa. Tätä nykyä seitsemänkymppinen Merja tekee täysipäiväisesti maajohtajan työtä Bemer-terapian parissa, ulkoilee päivittäin ja käy kaksi kertaa viikossa kuntosalilla. Uni on syvää ja palauttavaa.
’’Mikroverenkiertoa myös pienissä verisuonissa elvyttävää Bemer-hoitoa olen käyttänyt reilut 16 vuotta. Pidän sitä oireettomuuteni ja jaksamiseni kulmakivenä. Lääkkeitä on tarvitse. Emäsvoittoinen ruokavalio ravintolisineen, liikunta ja pari vuotta sitten aloittamani bioresonassihoito tukevat upeasti kokonaisuutta.’’
Merja kertoo, että bioresonanssihoito on hänelle samalla mielenkiintoinen matka avartaa käsitystä kehon toiminnasta.
’’Niin kuin kaikki luontaiset hoidot. Kannustan niiden pariin ja löytämään itselle sopivat hoitomuodot.’’
Keho tasapainoon
Rita Uotila kertoo, että saksalaisen insinööri Paul Schmidtin 1970-luvulla kehittämä siniaaltobioresonanssihoito perustuu elimistön värähteiden tasapainotukseen. Ensin etsitään syyt, mitkä ovat epätasapainon taustalla.
’’Niitä voivat olla esimerkiksi kehoon kertyneet ympäristömyrkyt, raskasmetallit, kännykkämastojen aiheuttama säteily, akuutit tai krooniset tulehdukset, suoliston mikrobiston epätasapainotila tai puutokset ravitsemuksessa’’, sanoo Rita.
Kehon harmonisointi tehdään erityiskankaasta valmistetun lakanan peittämässä lepotuolissa, johon kiinnittyvien antureiden kautta värähteet ja tieto kulkevat kehosta hoitolaitteelle. Rita käyttää hoidossa Saksassa valmistettua Rayocomp PS10Plus Med -laitetta.
’’Oheiseen hoitolaitteeseen on tallennettu käytännössä kaikki mahdolliset kehon toiminnallisuuteen vaikuttavat niin sisäiset kuin ulkoisetkin värähteet. Harmonisoinnin aikana saadaan tietoa siitä, mikä tai mitkä asiat, juurisyyt, aiheuttavat epätasapainoa kehossa.’’
Rita kertoo, että keho tunnistaa mahdolliset epätasapainot ja alkaa resonoida laitteelta tulevien värähteiden mukaisesti. Hoitolaitteeseen yhteydessä oleva ”hyrrä” alkaa pyöriä vinhaa vauhtia, kun tasapainoa haetaan.
’’Keholla on luonnollinen tarve pyrkiä homeostaatiin eli tasapainoon. Kun keho tekee tasapainotuksen itse, on lopputulos pysyvämpi. Keho siis itse tunnistaa ja aktivoi epätasapainossa olevan taajuuden ja korjaa sen’’, Rita kiteyttää.
Hoidossa ollaan normivaatteissa. Metalliset korut ja kellot poistetaan hoidon ajaksi
Arjen valinnat ratkaisevat
Merja ja Rita ovat sitä mieltä, että 90 prosenttia kaikista kroonisista sairauksista hoidetaan ennakkoon kotona: arjen valinnat ovat ratkaisevia. Merjalle merkittävä tekijä oireettomuuden tiellä on myös ruokavalio.
’’Emäsvoittoinen pH-ruokavalio tarkoitti minun kohdallani 20 vuotta sitten täydellistä sitoutumista parin vuoden ajan. Siitä on jäänyt tähän päivään saakka perusta ruokavaliooni, jonka koostaan mahdollisimman puhtaista luomutuotteista. Jätin kaikki sokerit pois. Niistä ajoista ruokavaliooni ovat palanneet marjat, hunaja ja taatelit. Makeisia ja mitään sokeroituja tuotteita en käytä, enkä vehnää sisältäviä ruokia. Juhlissa saatan ottaa jälkiruoan. Olen valikoivasti kaikkiruokainen. Syön välillä myös perunaa ja riisiä’’, Merja kertoo.
Rita korostaa, että koska kaikki on energiaa, niin myös kaikilla kehon eri toiminnallisuuksilla on oma yksilöllinen värähteensä.
’’Kaikki luonnossa värähtelee analogisesti, kun taas esimerkiksi sähkö värähtelee digitaalisesti.’’
’’Koska kehomme on lähes kokonaan nestettä, värähteillä tai niiden epätasapainolla on merkittävä rooli hyvinvointimme optimoinnissa. Voisikin ajatella, että kehomme on kuin soitin; kun voimme hyvin, kehomme värähtelee eli “soi” vireessä. ’’
Harmonisoinnin yhteydessä Rita usein testaa, miten asiakkaan keho reagoi erilaisiin ruoka-aineisiin ja ravintolisiin.
’’Ruoka-aineiden värähteiden tarkistus tuo esiin mahdolliset ravinteiden puutostilat, jonka perusteella ruokavaliota voi tarkentaa tai mahdollisesti hyödyntää lisäravinteita. Epätasapainotiloista riippuen voi olla hyödyllistä ottaa käyttöön esimerkiksi erilaisia luonnollisia puhdistautumista tukevia aineita, kuten vihersaven ja spirulinan. Testaan aina kaikkien Annukka Aarnion kehittämien solumineraalien resonoinnin asiakkaan kehossa, koska ne toimivat tehokkaasti solutasolla.’’
Ensin etsitään syyt, mitkä ovat epätasapainon taustalla.
