Terveystuotteiden kehittäjän ja valmistajan, suomalaisen Aromtech Oy:n teettämään kyselytutkimukseen vastanneista naisista miltei kaikki (94 %) kärsivät vähintään yhdestä kuivuusoireesta. Väestötasolle suhteutettuna se tarkoittaa 1,25 miljoonaa naista. Yleisimpiä vaivoja olivat kuiva iho (72 %), kuivat silmät (61 %), kuiva tukkoinen nenä (51 %) sekä intiimialueen kuivat limakalvot (35 %). Kyselytutkimukseen vastasi 300 yli 35-vuotiasta naista.
Kuivuusoireet voivat heikentää arjen toimintakykyä ja elämänlaatua. Asiantuntija toivoo, että kuivuudesta alettaisiin puhua samoin kuin muista terveyshaasteista ja naisten oireisiin suhtauduttaisiin vakavasti.
“Kuivuudesta on tullut naisille normaali olotila, josta puhutaan yllättävän vähän. Sitä pidetään ikääntymiseen kuuluvana, vaikka taustalla on usein hoidettavissa olevia syitä”, toteaa tutkimukseen tutustunut farmasian tohtori Niina Suni.

Hankaloittavat arkea
Kuivuusoireilla tarkoitetaan kyseisessä kyselytutkimuksessa eri syistä johtuvaa ihon ja limakalvojen kuivumista. Yli 35-vuotiailla naisilla kuivuusoireet voivat pahentua monen tekijän yhteisvaikutuksena. Tärkein yksittäinen syy on iän aiheuttama estrogeenitasojen asteittainen lasku. Ikääntymisen myötä myös ihon rasva- ja kosteuspitoisuus vähenee. Talvella kuiva pakkasilma ja sisälämmitys pahentavat oireita, näyttöpäätetyö kuivattaa puolestaan toimistotyötä tekevien silmiä.
Oireet lisääntyvät iän myötä, mutta ne eivät ole vain ikääntyvien vaiva.
“Kuivat silmät voivat esimerkiksi vaikeuttaa autolla ajamista, limakalvojen arkuus vaikuttaa liikunnan harrastamiseen ja parisuhteeseen jo esivaihdevuosissa. Kyse on naisten kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista”, toteaa Niina Suni.
Kuivat silmät voivat vaikeuttaa myös autolla ajamista.
Vähättely normalisoi vaivoja
Niina Sunin kokemuksen mukaan naiset eivät hae elämänlaatua heikentäviin, aluksi pieniltä tuntuviin vaivoihin apua ajoissa. Lisäksi he kohtaavat terveydenhuollossa usein oireidensa vähättelyä ja normalisointia. Oireisiin saatetaan suhtautua ikääntymiseen kuuluvina, jolloin ne voivat jäädä hoitamatta.
Kyselyssä paljastui, että kymmenesosa kuivista silmistä tai intiimialueen kuivista limakalvoista kärsivistä ei hoida oireitaan lainkaan. Suurin osa hoitaa vaivoja kuitenkin ulkoisesti, esimerkiksi rasvoilla tai silmätipoilla.
“Vastausten perusteella näyttää siltä, että naiset kyllä hoitavat oireita itse, mutta usein riittämättömästi ja jäävät rasvaamisen ja silmätippojen kierteeseen.”
Hoitamattomana limakalvojen kuivuus altistaa tulehduksille, kivulle ja pahimmillaan erilaisille kroonistuville vaivoille, kuten virtsatietulehduksille.
Apua on saatavilla
Farmasian tohtori Nina Suni toivoo, että kaikenikäiset naiset hakisivat kuivuusoireisiin apua matalalla kynnyksellä, sillä niitä voidaan hoitaa.
“Kosteutus vain pinnalta ei riitä, koska limakalvot ja iho muuttuvat “sisältä”. Viimeistään keski-iässä naisten kannattaakin panostaa sisäiseen kosteutukseen ja varmistaa, että keho saa tarpeeksi nestettä, hyviä rasvoja ja muita rakennusaineita myös silloin, jos käyttää estrogeenihoitoa”, Suni toteaa.
Hoitamattomana limakalvojen kuivuus altistaa tulehduksille, kivulle ja pahimmillaan erilaisille kroonistuville vaivoille, kuten virtsatietulehduksille.

