Jooga, Nivelet

Jooga, nappivalinta selälle

Kipua ei koskaan provosoida, mutta joogaohjaajat Sanni Haahdenmaa-Vaine ja ja Anu Niemi kannustavat myös selän välilevyongelmista ja polven nivelrikosta kärsiviä joogaamaan.

– Ihminen on sen ikäinen, millaisessa kunnossa hänen selkärankansa on, kiteyttävät joogaohjaajat Anu Niemi (vas.) ja Sanni Haahdenmaa-Vaine. Kuva: Tarmo Pajunen

Joogaohjaajat Anu Niemi ja Sanni Haahdenmaa-Vaine pyörittävät Tampereella joogaa, äänimaljarentoutuksia, fysioterapiaa, työhyvinvointia ja vuorovaikutustaitojen ohjausta tarjoavaa Studio Vinttiä.

  • Jooga on erittäin hyvä laji selän huoltoon, Anu ja Sanni kannustavat joogaamaan.
  • Joogan dynaamisemmat asanat mahdollistavat selälle monipuolisesti erilaisia liikeratoja. Näin selkärankaan tulee liikkuvuutta ja selän kudosten aineenvaihdunta paranee. Rentouttavien asanoiden myötä selkää monesti yrivirittyneesti suojaavat lihakset pääsevät rentoutumaan, sanoo Sanni.
  • Joogan vahvistavat liikkeet kohdistuvat asentoa ylläpitäviin keskivartalon syviin lihaksiin, jotka paljon istuvilla nykyihmisillä voivat kaivata vahvistusta, jatkaa Anu.

Kokeile myös fyysisempiä joogamuotoja

Sanni ja Anu sanovat, että monista joogan eri muodoista joogaajan on hyvä valita just itselleen ja omaan tarpeeseensa sopiva joogamuoto. Ammattitaitoiset ohjaajat auttavat valinnassa.

  • Usein oikea joogamuoto löytyy, kun kuuntelee oman kehon ja mielen tilaa – kaipaako esimerkiksi fyysisempää, hien pintaan tuovaa flow-joogaa vaiko lempeästi hoivaavaa yin-joogaa, toteaa Anu. Monet valitsevat tällä hetkellä hyvin lempeitä joogalajeja. Sanni kannustaa myös fyysisempien joogamuotojen pariin, jotta saa kaikki joogan hyödyt käyttöönsä. 

Lempeästi vauva-arjessa

Neljän lapsen äitinä Sanni suosittelee joogaa myös odottaville äideille ja synnytyksen jälkeen, kun keho ja mieli sen sallivat.

  • Pikkuvauva-aikana on hyvä suoda itselleen vaikkapa pari asanaa päivässä kotona. Joogasalille rientäminen ei vauva-arjessa ehkä ole realistinen tavoite. Vauva-arjessa joogan tulee ennen kaikkea olla lempeyttä kehoa ja mieltä kohtaan, tällöin sen ei tule lisätä kuormaa. Jooga ei ole suoritus, Sanni korostaa.

Apua kivun hallintaan

Kipua ei koskaan provosoida, mutta Sanni ja Anu kannustavat myös selän välilevyongelmista ja polven nivelrikosta kärsiviä joogaamaan. Lempeitä joogavaihtoehtoja löytyy, joilla saadaan lihasvoimaa ja liikkuvuutta lisää sekä keinoja kivun hallintaan.

  • Joogan mahdollisuudet kivun hallintaan perustuvat sen voimaan parantaa kehonhallintaa ja kehotietoisuutta sekä siihen, että joogan avulla mielihyvää tuottavan endorfiini-välittäjäaineen tuotanto lisääntyy aivolisäkkeessä. Ennen kaikkea syvä hengitys ja sen myötä parantunut kehon ja mielen yhteys avaavat joogalle huimat mahdollisuudet kivun hallinnassa, sanoo Anu.
  • Yksikin tietoinen joogaliike, muutama tietoinen syvähengitys, oivallus siitä, mikä tuntuu kehossa ja mielessä hyvältä – niin olo on hetkessä helpompi, kannustaa Sanni.
Joogan dynaamisemmat asanat mahdollistavat selälle monipuolisesti erilaisia liikeratoja. Näin selkärankaan tulee liikkuvuutta ja selän kudosten aineenvaihdunta paranee. Rentouttavien asanoiden myötä selkää monesti yrivirittyneesti suojaavat lihakset pääsevät rentoutumaan. Kuva: Juha Reini.

Joogan mahdollisuuksista helpottaa traumoista selviytymistä sekä parantaa muistia on myös tieteellisiä tutkimustuloksia.

Jooga kaveriksi kehon ja mielen matkoille

43-vuotiaan Sannin tie joogan pariin kulki hänen isoäitinsä ja äitinsä joogaharrastuksen siivittämänä. 51-vuotias Anu ohjasi yläasteikäisenä naisvoimistelijoiden jumpparyhmiä ja ohjaajakoulutukseen kuului myös joogaa. Molemmat ovat toimineet näyttelijöinä ja edelleen tekevät silloin tällöin näyttelijän työtä. Anu myös opettaa näyttelijöille muun muassa äänenhuoltoa ja kameran edessä olemista. Kehon ja mielen matkoilla jooga on heidän mielestään oiva työkalu, ja toimii niin alkuverryttelyyn kuin palautumiseen. Anu ja Sanni suhtautuvat joogaan iloiten ja tarjoavat asiakkailleen skumppajoogaakin.

  • Polttari-, synttäri- ja pikkujouluporukat tykkäävät siitä. Rento skumppajooga on erinomainen ”sisäänheittotuote” joogan pariin.
Ilmajoogassa hyödynnetään katosta riippuvaa silkkiliinaa, jonka avulla on mahdollista lisätä kehon liikkuvuutta, voimaa ja tasapainoa turvallisesti ja tuetusti. Kuva: Juha Reini.

Sanni ja Anu perustivat Studio Vintin vuonna 2017. Tämä tila olisi kuin meille tarkoitettu, Sanni kuiskasi vuonna 2016 Anulle, kun he olivat Studio Vintin tiloissa syventämässä yinjoogaohjaajaopintojaan. Muutaman kuukauden päästä tila ja toiminta olivat heidän.

Tutustu lisää: studiovintti.fi

Lisää artikkeleita aiheesta

Jooga

Kuin olisin kotiin tullut, joogan kautta löysin oman elämäni rytmin

Ystävän työkomennus Ranskaan kuljetti helsinkiläisen Sirpa Immosen joogamatolle: Ystäväni etsi tuolloin 25 vuotta sitten joogakirjaa, jonka avulla hän voisi työnsä…

Jooga

Tue joogaasi apuvälineillä!

Nummelassa, läntisellä Uudellamaalla Joogantai-joogastudiota pitävä Ulla Honkimaa, 46, tutustui joogaan 1990-luvulla. Lapset syntyivät, yrittäjyys imaisi aikaa – jooga ei tahtonut…

Jooga

Jokaisella raskauskolmanneksella joogassa huomioidaan vähän eri asioita

Joogaohjaaja sekä myös sairaanhoitajaksi ja filosofian maisteriksi opiskellut Meri Takkinen korostaa, että raskausajan joogassa huomioidaan jokaisen joogaajan tilanne yksilöllisesti, mutta…